OYUNLAŞTIRMA

En kısa şekilde oyunlaştırma; oyun tasarım elementlerinin ve oyun prensiplerinin oyun dışı durumlarda kullanılmasıdır. Aynı zamanda Gamification olarak da bilinir.

OYUNLAŞTIRMA NEDİR?

İşe zamanında gittiğiniz için puanlar kazandığınız bir dünya düşünün. Veya öğle yemeğinden sonra dişlerinizi fırçalamayı unutmadığınız için. Dışarı çıkarken arabayı almak yerine bisiklet tercih ederseniz bir ödül kazanacağınızı söylesek ne dersiniz?

Sanki hayat bir oyunmuş gibi. Oyunlaştırma çağına hoşgeldiniz… ya da oyun dinamiklerinin oyun dünyasının dışında kullanılmasına mı desek?

Aşağıda gördüğünüz elementleri oynadığınız video oyunlarından hatırlıyor olmalısınız. Bunları müşterilerinizi veya işletme çalışanlarınızı motive etmek için kullandığınızı düşünün. Oyunlaştırma ile işletmeler mesaj vermeyi bırakıp birer oyun arkadaşına dönüşüyor.

  • Rozet
  • Seviyeler
  • Skor Tabloları
  • İlerleme barları
  • Meydan okumalar

OYUNLAŞTIRMA İLE MARKA ETKİLEŞİMİ

Oyunlaştırma tamamen insanları ilgilendiren bir pazarlama türü: çünkü tamamen etkileşimi hedefliyor. Bu düşünceyi şu ana fikire dayanıyor; mutlu bir kullanıcı aynı zamanda sadık bir kullanıcıdır ve sizi tekrar ziyaret etmeyi isteyip ürün ve hizmetlerinizi satın almaya can atacaktır.

Ayrıca markayı inşa etme sürecinde kendi görevini fazlasıyla yerine getirmek isteyecektir. Buna marka ile zaman geçirerek başlayacak, ardından kendisi gibi diğer kullanıcılar ile konuşacak. Hem de bunu gerçek bir oyuncunun sahip olduğu heves ile yapacak.

OYUNLAŞTIRMA NASIL YAPILIR?

Burada gerçekten oyun kurallarından bahsedebilirsiniz. Etkili oyunlaştırma dinamiklerini tetiklemek için neye ihtiyacınız varsa, biz burada, REN Union’da buna sahibiz. Her şeyden önce bizler ciddi anlamda tutkulu oyuncularız: oyun oynamayı bilmeyenler, oyun oynatmayı da bilemezler. Bir oyunlaştırma kurgusu yaratırken, özellikle video oyunlarını karakterize eden ana dinamikler hakkında kritik bilgilere sahip olmak gerektiğine inanıyoruz.

Buna ek olarak, tutkulu insanların davranışları hakkında ciddi gözlemciler olduğumuza inanıyoruz. İnsanların seveceği ve katılmaya değer bulacakları oyun dinamikleri sunmamız için bu gerekli. Son olarak da evrensel bir dil olarak gördüğümüz internet dilini akıcı olarak konuşuyoruz. Özellikle oyunlaştırmanın etkili viral pazarlama ve marka bağlılığı konusundaki potansiyelini ifade edebileceğimiz sosyal ağlar için kurgu sonrası da aktif olmayı seviyoruz.

OYUNLAŞTIRMA KURGULARI ÜZERİNE KONUŞALIM!