Google Algoritma Değişiklikleri Zaman Tüneli

Google, arama algoritmasında her yıl 500 ila 600 civarında değişiklik gerçekleştirmektedir. Bu değişikliklerin bir çoğu küçük değişiklikler olsa da bazıları oldukça büyük (Panda, Penguen gibi..) güncellemelerdir. Arama Motoru pazarlama sektöründe görev alanlar için bu güncellemeleri takip ederek zaman kalıplarına hakim olmak, arama motoru optimizasyonu çalışmalarına büyük katkı sağlamaktadır. Aşağıda, arama sonuçlarına büyük etki eden güncellemelerin yer aldığı, Google Algoritma Değişiklikleri zaman tünelini inceleyebilirsiniz.

2017 Güncellemeleri

Fred (Doğrulanmadı) – 8 Mart 2017

SEO topluluğundan gelen büyük dalgalanma raporları çerçevesinde Google’ın 8 Mart 2017’de Fred ismi verilen bir büyük güncelleme gerçekleştirdi. Google Webmaster Trend Analisti Gary Illyes ise Twitter’da güncellemeyi resmi olmayan şekilde “Fred” olarak isimlendirdi.

Resmi olmayan Google sıralama güncellemesi Fred, SEO dünyasını salladı. (SEL)

İsimsiz Büyük Güncelleme – 6 Şubat 2017

1 Şubat 2017 tarihinde başlayan algoritma güncellemeleri hafta boyunca devam etti ve 6 Şubat 2017’de en üst noktaya ulaştı (bazı kaynaklar 7 Şubat olarak bildirmiştir.). Webmaster günlükleri ve sektördeki çalışmalar bunların farklı olaylar olabileceğini raporladılar.

Analiz ve bulgular yeni bir çekirdek sıralama güncellemesine işaret ediyor (GSQi)

Interstitial & Pop-up Cezaları – 10 Ocak 2017

Google, mobil kullanıcı deneyimine zarar veren agresif interstitial ve pop-up reklamlar yayınlayan web sitelerini cezalandırdı. Google güncellemeden 5 ay önce bu tarz reklamlar kullanan web sitelerini güncelleme hakkında uyarmıştı.

Google’ın Mobil Reklam Cezaları Başladı (SER)

2016 Güncellemeleri

İsimsiz Büyük Güncelleme – 14 Aralık 2016

14-15 Aralık tarihlerinde bir çok otoriter Google takipçisi agresif bir akış olduğunu raporladılar. Aynı gün Mozcast, Algoritma hava durumunda 109°F’lık sıradışı bir değer işaret etti. Bir çok kaynak bir değişiklik olduğunu kabul etti fakat Google’dan resmi bir açıklama gelmedi.

15 Aralık Google Arama Algoritmasında Güncelleme Sinyalleri (SER)

İsimsiz Büyük Güncelleme – 10 Ekim 2016

MozCast 10 Ekim ve 18 Ekim tarihlerinde yine sıradışı bir dereceye ulaştı (106°F). İki tarihte de webmaster yazışmaları doruğa çıktı ve bazı kaynaklar ikinci güncellemenin ilkinin geriye alınması sebebiyle kaynaklandığını iddia etti. Google konu hakkında resmi bir açıklama yapmadı.

10 Ekim’de Google Arama Güncellemesi Yapıldı mı? (SER)

Penguin 4.0 İkinci Dalga – 6 Ekim 2016

Penguin 4.0’ın ikinci dalgası genellikle önceki bütün Penguin cezalarının geri alınmasıyla geçti. 6 Ekim 2016’da MozCast dereceleri senenin en yüksek değerleri olabilecek 116°’yı gösteriyordu. 6 Ekimden itibaren dereceyle birlikte dalgalanmalar da azalmaya başladı.

Penguin 4.0 Birinci Dalga – 27 Eylül 2016

Öncekilere göre biraz daha mütevazi olan Penguin 4.0’ın ilk dalgası 22-23 Eylül civarında başladı. Yeni algoritma, web sitelerini cezalandırmak yerine kötü backlinklerin değerlerini düşürdü. Kesin saati doğrulanmasa da 27 Eylül’de MozCast dereceleri tavan yaparak 113°’ye ulaştı.

Penguin 4.0 Duyurusu – 23 Eylül 2016

İki yıllık uzun bekleyişin ardından Google sonunda büyük Penguen güncellemesini duyurdu. Firma, Penguen’in artık gerçek zamanlı çalıştığını ve çekirdek algoritmaya gömüldüğünü söyledi. Arama sonuçlarında anlık olarak büyük etkiler gözlemlenmedi. Fakat daha sonra Penguin 4.0’ın dalgalar halinde geldiği anlaşıldı. (Eylül 27 ve 6 Ekim güncellemelerini görün.)

Penguin artık çekirdek algoritmanın içinde ( Google)

Görsel/Universal Düşüş – 13 Eylül 2016

MozCast, görsel arama sonuçlarında neredeyse rekor olacak 111°’lik bir sıcaklık ve %50 düşüş kaydetti. Universal sonuç sarsılmaları, birinci sayfalarda önemli bir sıralama değişikliğine neden olacak organik bir pozisyon açtı. Otoriteler tarafından bu değişiklik daha büyük bir güncellemenin parçası olduğu şeklinde yorumlandı.

Penguin artık çekirdek algoritmanın içinde ( Google)

Possum – 1 Eylül 2016

Google tarafından onaylanmamış olsa da 1 Eylül 2016 tarihinde MozCast 108°’lik aşırı bir sıcaklık ve yerel arama ağlarında bir düşüş kaydetti. Eldeki veri, bu güncellemenin organik arama sonuçlarını daha fazla etkilediği paylaşıldı.

Google Possum Algoritma Güncellemesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler (SEL)

Mobil Dostu 2 – 12 Mayıs 2016

Yaklaşık 1 sene önce yayınlanan ilk mobil dostu algoritma güncellemesinden sonra Google, ikinci mobil dostu sıralama sinyallerini gönderdi. Bu güncelleme ile mobil dostu web siteleri mobil arama sonuçlarında biraz daha yükseliş gördü.

Google’ın mobil dostu algoritması yayınlandı (SEL)

AdWords Dalgalanması – 23 Şubat 2016

Google, reklam platformu AdWords üzerinde büyük değişiklikler gerçekleştirdi. Sağ sütun reklamlarını tamamen kaldıran firma, 4 adet üst kısım reklamını yürürlüğe aldı. Bu yalnızca ücretli sonuçları etkileyen bir güncelleme olarak görülüyor olsa da, 4 adet yeni üst kısım reklamı ile aşırı değişen CTR rakamları organik sonuçları da olumsuz etkiledi.

Bekleme sona erdi: Üst kısımda 4 reklam (Moz)

İsimsiz Büyük Güncelleme – 8 Ocak 2016

MozCast başta olmak üzere bir çok algoritma takip kuruluşu 8 Ocak 2016’da aşırı yüksek sıralama değişim sinyalleri kaydettiler. Google daha sonra bunu “çekirdek algoritma güncellemesi” olarak doğruladı. Firma aynı zamanda bunun bir Penguin güncellemesi olmadığını söyledi fakat detaylar bilinmiyor.

Google: Çekirdek Algoritma Güncellemesini Doğruladı (SER)